IZBORNI PREDMETI - odabir

Poštovani roditelji!

S obzirom na to da učitelji tijekom ovog tjedna (od 18. do 22. svibnja) biraju udžbenike za sljedeću školsku godinu, važno je znati koliko učenika će biti uključeno u nastavu pojedinog izbornog predmeta.

Stoga vas molimo da se do petka (22. svibnja 2020.) u 12 sati odlučite, zajedno s vašim djetetom, hoće li ono pohađati pojedini izborni predmet ili ne.

Ponuđeni izborni predmeti za pojedine razrede su:

1. Slovenski jezik i kultura (Model C) od 2. razreda

2. Bosanski jezik i kultura (Model C) od 2. razreda

3. Talijanski jezik od 4. razreda

4. NOVOInformatika od 1. do 4. razreda (po novom kurikulumu) te 7. i 8. razred (po starom), dok je u 5. i 6. razredu Informatika obvezni predmet pa stoga roditelji ne trebaju potpisivati posebne suglasnosti.

Napomena: Izborne predmete (npr. Katolički ili Islamski vjeronauk, Slovenski ili Bosanski jezik i kultura, te u 6. razredu Talijanski jezik) koje djeca već pohađaju, nije potrebno posebno navoditi. Naime, učeniku se automatski upisuje taj predmet i sljedeće godine, izuzev u slučaju ako roditelj podnese pisani Zahtjev za prestanak pohađanja izbornog predmeta Učiteljskom vijeću, koji se prema Zakonu podnosi od zadnjeg dana nastave tekuće godine do 30. lipnja za sljedeću školsku godinu.

Zbog trenutne situacije i online nastave, molimo roditelje da ispune suglasnosti putem sljedeće poveznice:

- za učenike nižih razreda (od 1. do 3. r) Obrazac_1

- za učenike 6. razreda Obrazac_2

Ukoliko roditelji imaju više djece u spemnutoj kategoriji, za svako dijete ispunjavaju posebni obrazac.

DODATNE NAPOMENE:

Kada se učenik odluči na pohađanje izbornog predmeta, taj predmet postaje redovni, podrazumijeva vrednovanje i ocjenjivanje te se nije moguće ispisati do kraja tekuće nastavne godine (prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, NN 68/18, čl. 10, st. 5 i 6).

Suprotno tome, ukoliko učenik do sada nije pohađao izborni predmet koji je bio ponuđen njegovom razredu i ostali učenici su se uključili, a sada je izrazio želju da bi išao, moguće je naknadno uključivanje, ali je u tom slučaju posebna procedura.

U oba slučaja je dobro obratiti se razredniku ili razrednici za daljnje korake.

Citat iz spomenutog Zakona:

(5) Predmeti koji se izvode izborno obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele. Učenik bira izborni predmet ili izborne predmete pri upisu u prvi razred ili najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za iduću školsku godinu. Za uključivanje učenika u izbornu nastavu potrebna je pisana suglasnost roditelja.

(6) Učenik može prestati pohađati nastavu izbornog predmeta nakon pisanog zahtjeva roditelja učenika koji se mora dostaviti učiteljskom/nastavničkom vijeću nakon završetka nastavne godine, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za sljedeću školsku godinu.

Zahtjev za prestanak pohađanja izbornog predmeta

objavio: Administrator   datum: 18. 5. 2020.