preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Geografija

 

 

Na ovoj stranici možete pronaći korisne informacije vezane za nastavni predmet Geografija.

 

 

 

 

Šesti razred

Pitanja za ponavljanje - AMERIKA

 

  • ​​​Prirodno-geografska i društvena podjela Amerike, znati granice za svaku Ameriku.
  • Znati je li Amerika dio starog ili novog svijeta, tko ju je i kada otkrio i po komjem je moreplovcu dobila ime.
  • Mora i prolazi koji okružuju američki kontinent.
  • Gdje se nalazi, kada je izgrađen i koja mora spaja Panamski kanal.
  • Znati četiri reljefne starosne cjeline te za svaku znati primjer (npr. stara gorja- Gvajansko gorje).
  • Najviši vrh Sjeverne i Južne Amerike.
  • Gdje se nalaze Velika jezera, koliko ih ima i kako se zovu.
  • Koje je jezero najviše na svijetu.
  • Najvažnije rijeke Sjeverne i Južne Amerike (po dvije za svaki kontinent).
  • Gdje se nalaze najviše visoravni.
  • Objasniti klimatsku raznolikost američkog kontinenta i znati koje su sve klime zastupljene.
  • Koja klima prevladava u Južnoj, a koja u Sjevernoj Americi.
  • Što su prerije, gdje ih nalazimo i zašto su važne.
  • Što su pampe i gdje ih nalazimo.
  • Što je selva i gdje se nalazi.
  • Znati gdje i kako nastaju tornado i harikeni.
  • Tko su starosjedioci američkog kontinenta.
  • Što je "odljev mozgova".
  • Koji su najzastupljeniji jezici u Angloamerici, a koji u Latinskoj Americi.
  • Znati nekoliko megagradova.
  • Što su favele i gdje su zastupljene.
  • Gdje nalazimo tzv. dvojne gradove.
  • Koja su tri dijela grada.

U dokumentima se nalaze slijepe karte Amerike.

Sedmi razred

PITANJA ZA PONAVLJANJE

Jugoistočna Europa

 

  • Znati koja područja obuhvaća regija, koje se države nalaze unutar nje i njihove glavne gradove
  • Znati reljefne karakteristike regija i svake države - veće nizine, gorja i rijeke
  • Znati gospodarske karakteristike regije/država
  • Nacionalni i vjerski sastav stanovništva
  • Objasniti pojamove crnomorske države, etnički mozaik i konstitutivni narod
  • Važne luke na Dunavu i Crnom moru
  • Znati od kojih se dijelova sastoji Bosna i Hercegovina
  • Navesti 3 važna jezera na području JI Europe (Skadarsko, Dojransko i Ohridsko), znati između kojih se država nalaze
  • Neki zadatci se mogu rješavati na karti!
Osmi razred

PITANJA ZA PONAVLJANJE

Promet, naselja, makroregije i kulturna baština Hrvatske

 

  • Znati objasniti pojam tranzitna i križišna zemlja
  • Znati podjelu prometnih pravaca (2 vrste) te navesti najvažnije za svaku od njih
  • Objasniti što je i gdje se nalazi hrvatski prag
  • Znati što označava pojam prometna čvorišta i terminali i koji je najvažniji u RH
  • Navesti najvažnije riječne, pomorske, zrakoplovne i željezničke luke
  • Objaasniti pojam akropolsko naselje i navesti primjere 
  • znati podjelu naselja (3 oblika)
  • Što je depopulacija i koja su područja najugroženija
  • Razlikovati izgled primorskog i kontinentalnog naselja (primjeri su u radnoj bilježnici- fotografije!)
  • Navesti brojem stanovnika najveće hrvatske gradove (nije potrebno pamtiti broj stanovnika)
  • Znati najstarija gradska središta
  • Funkcije grada
  • Navesti makroregije, njihova središta i područja koja obuhvaćaju , te pojedina regionalna središta
  • Znati što obuhvaća kulturna baština (udž. 168. str.)
  • Znati pojedine gradske lokalitete iz prapovijesnog, srednjovjekovnog, antičkg i novijeg doba
  • Znati pojedine primjere nematerijalne kulturne baštine Hrvatske
  • Neki zadatci se mogu rješavati na karti Hrvatske!
Natjecanje

Ovogodišnje školsko natjecanje iz geografije održano je 7. veljače u zgradi matične škole u Buzetu. Na natjecanju su sudjelovali učenici od petog do osmog razreda iz matične škole i Područne škole Roč. 

Svim učenicima čestitamo na postignutom rezultatu!

 

Rezultati natjecanja                                                                                                                           

Peti razred

1. Petra Flego                                                                         

2. Matea Benčić            

 

Šesti razred

1. Ernest Nežić

2. Kristina Staraj

3. Jazz Richard Greblo        

 

Sedmi razred

1. Nika Greblo

 

Osmi razred

1. Dominik Vivoda

2. Kristina Tomić    

 

 

           

 

Na županijsko natjecanje plasirao se Dominik Vivoda, koji je u Umagu osvojio visoko drugo mjesto! Bravo Dominik!                  

                                                                                               

Materijali za učenike

Ovdje možete pronaći dokumente i prezentacije za ponavljanje i nadopunu naučenog nastavnog gradiva.

 

Priloženi dokumenti:
Benelux.ppt

Kalendar
« Rujan 2017 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 9. 2014.

Ovaj mjesec: 1609




preskoči na navigaciju