DOGAĐANJA U PODRUČNOJ ŠKOLI ROČ

21. ožujka - veliki dan

Danas je veliki dan. Učenici 1. i 2. razreda obilježili su početak proljeća i Svjetski dan osoba s Downovim sindromom.

Da na današnji dan je prvi dan proljeća - to već i vrapci znaju. Stoga su učenici 1. i 2. razreda s učiteljicom Elenom krenuli u prirodu, u potragu za proljetnicama. Zabavili su se sviranjem u jaglace.

Manje je poznato, ali oni ipak znaju, da je danas i Svjetski dan osoba sa Downovim sindromom. Zato su svi odjenuli šarene čarape.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 21. 3. 2017.