Naša škola u medijima

U VRHUVSKOJ LOKVI SKRASIO SE VELIKI VODENJAK

Članak preuzet s: http://www.glasistre.hr/vijesti/pula_istra/u-vrhuvskoj-lokvi-skrasio-se-veliki-vodenjak-409627, objavljen 7.6.2013. u Glasu Istre.

Lokve, kao svojevrsna mini močvarna staništa, izuzetno su važne jer močvarna staništa spadaju u najproduktivnija staništa na svijetu.

- U lokvi u selu Vrh, primjerice, živi veliki vodenjak, vrsta koja je na popisu Direktive o staništima EU i prema toj Direktivi Hrvatska se obvezala da po ulasku u EU sva staništa koja imaju velikog vodenjaka mora štititi. Upravo stoga što u njoj obitava veliki vodenjak, lokva u Vrhu bi već sada trebala biti pod određenim režimom zaštite, istaknuo je Slavko Brana, botaničar i stručni suradnik Javne ustanove "Natura Histrica" tijekom edukacije koja je održana danas za učenike Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja", Područne škole Vrh.

U sklopu ekološke akcije "Neka moja Istra blista", čija su tema ove godine upravo lokve. Turistička zajednica Istarske županije u suradnji s Javnom ustanovom "Natura Histrica" provodi ciklus edukativnih radionica o lokvama koje su namijenjene djeci školskog i predškolskog uzrasta. Do sada su održane četiri uključujući i radionicu u Vrhu, a u planu su još dvije, u Medulinu i Tinjanu. (G. ČALIĆ ŠVERKO)

objavio: Mihaela Kranjčić   datum: 5. 9. 2013.