Terenska nastava "Putevima antifašizma"

U petak, 20. listopada 2017. godine učenici 8. razreda MŠ Buzet, PŠ Roč i PŠ Vrh išli su na terensku nastavu "Putevima antifašizma".

Terensku nastavu organizirala je i financirala Udruga antifašista Grada Buzeta. Na terenskoj su ih pratili učitelji: Slađana Katarinčić, Nataša Vivoda, Kristina Pavletić Prodan i Andrea Deklić.

Prvo su posjetili Spomen dom sjedinjenja i slobode u Pazinu gdje su se susreli sa Udrugom antifašista Grada Pazina.

Zatim su posjetili kosturnicu u Kresinima. Tu im se obratio gospodin Romano Božac. Govorio im je o osnivanju brigade "Vladimir Gortan", o bombardiranju Žminja i Pazina u Rommelovoj ofenzivi, o 27 nedužnih ljudi koji su streljani u selu od kojih je najmlađa žrtva bilo dijete od svega 6 mjeseci.

Zatim su posjetili selo Šajini. U Šajinima im se obratio Mirko Bulić koji im je i pustio dokumentarni film "Sidi da ti rečen" u kojem je riječ o barbarizmu koji se dogodio u vrijeme Drugog svjetskog rata.

U Bokordićima su se učenicima obratili predsjednik Udruge antifašista iz Savičente te načelnik općine Savičenta Mirko Rojnić.

Nakon ručka u Žminju uputili su se u turistički obilazak špilje Feštinsko kraljevstvo.

Povratak u Buzet bio je u kasnim poslijepodnevnim satima.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 26. 10. 2017.