Završeno FLL 2024 natjecanje, Mecha Pingvini iz Buzeta državni prvaci!!!

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva ove  je veljače održano državno projektno-robotičko natjecanje FIRST LEGO League u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

Sveukupni pobjednici su ekipa Mecha Pingvina u čijem su sastavu učenici Osnovne škole „Vazmoslav Gržalja" iz Buzeta: Fran Črnac, Heli Šavko, Lana Krbavčić Ratoša, Linda Kert i Dora Majer, s mentorima Draganom Krančićem i Sinišom Mikcem.

Hrvatska je jedna od 110 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje s ukupno preko 679.000 natjecatelja. Ovogodišnja tema bila je „MasterPiece", tj. „Remek-djelo", kojom se potiče djecu da razmisle i istraže kako se spajaju umjetnost i robotika.

U Hrvatskoj je nastupilo 28 ekipa s 3 do 10 članova starih između 10 i 17 godina, ukupno oko 230 učenica i učenika iz cijele Hrvatske (od Osijeka, Slavonskog Broda, Požege, Virovitice, Daruvara, Lipovljana, Križevaca, Kutine, Križa, Ivanić-Grada, Velike Gorice, Luke, Prigorja Brdovečkog, Čakovca, Zagreba, Vižinade, Buzeta, Rovinja, Fažane, Rijeke, Zadra, do Podstrane i Splita).

Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Ocjenjivači i suci su profesori i studenti fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Građevinski fakultet, Filozofski fakultet te Fakultet strojarstva i brodogradnje), Tehničkog veleučilišta Zagreb, VERN-a, Hrvatske zaklade za znanost, učitelji iz škola te uspješni stručnjaci iz industrije.

Sveukupni pobjednici su ekipa Mecha Pingvina u čijem su sastavu učenici Osnovne škole „Vazmoslav Gržalja Buzet": Fran Črnac, Heli Šavko, Lana Krbavčić Ratoša, Linda Kert i Dora Majer, s mentorima Draganom Krančićem i Sinišom Mikcem.

Natjecanje je započelo igrom robota gdje su mali Buzećani već u startu bili odlični. U prvoj vožnji osvojili su 330 bodova, u drugoj 390 te u trećoj 430, gdje se za ukupan rezultat uzimaju bodovi samo najbolje vožnje.

Uslijedio je teži dio, 45-minutna prezentacija projekta pred sucima. Njihov projekt je ove godine bilo ronjenje, odnosno aplikacija/igra na mobitelu koja se koristi pri ronjenju. Zaključili su da je to igra i aktivnost koja može privući njihove vršnjake, a koncept igre bazira se na lovu na blago, ali pod vodom. Kao indirektne korisnike svoje aplikacije vide upravo lokalne zajednice, udruge i ustanove koje brinu o podmorju, muzeje i turističke zajednice.

Koncept igre sličan je popularnoj igri Pokemon GO, no ima tu i bitnih razlika.- U našoj igri igrač se puno više kreće, do svojeg pronalaska mora doplivati, a zatim roniti i fotografirati mobitelom predmet. Sve to pozitivno utječe na zdravlje. Razlika je i taj edukativni dio aplikacije, gdje se o svakom subjektu daju osnovne informacije, tako igrač može saznati više o, primjerice, sredozemnoj medvjedici.

S obzirom da je tema bila umjetnost, Mecha pingvini su projekt prezentirali kroz oblik igrokaza, opisali kako su od samog početka razvijali ideju te nakon toga odgovarali na pitanja i prezentacijom i nastupom oduševili su suce, poručili su. Zasebni pehari dodjeljuju se za četiri područja, a svaka ekipa može dobiti samo jedan pehar. Koliko su Mecha pingvini bili dobri govori činjenica da su bili među tri nominirane ekipe za sva četiri područja - robotska igra, inovativni projekt, temeljne vrijednosti i dizajn robota.

Tri najbolje ekipe u ukupnom plasmanu su:

1. mjesto: Mecha pingvini, Osnovna škola Vazmoslav Gržalja, Buzet

2. mjesto: Regoč, Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić, Prigorje Brdovečko

3. nagrada: BIT KIDS 101, Udruga BIT KIDS 101, Fažana

Prvih pet ekipa sada ima mjesec dana za pripreme za Adria regionalno natjecanje koje će se  održati u Murskoj Soboti u Sloveniji.

TEKST I FOTOGRAFIJE PREUZETE IZ SLJEDEĆEG IZVORA: https://www.istra24.hr/zivot/zavrseno-fll-2024-natjecanje-mecha-pingvini-iz-buzeta-drzavni-prvaci

Mecha Pingvini na prijemu kod gradonačelnika Damira Kajina

(izvor: https://www.glasistre.hr/istra/2024/02/28/mecha-pingvini-iz-buzeta-su-prvaci-hrvatske-u-robotici-njihova-aplikacija-je-spremna-za-trziste-917632)

objavio: Željka Marinković   datum: 29. 2. 2024.