LJŠMR 2022.

Ljetna škola matematike u Roču jedinstven takav ljetni program u Istri i među rijetkima, ako ne i jedini, u Hrvatskoj. Pokrenuta je prije pet godina, točnije 2017.godine, a vrlo je brzo postala popularna tako da je zbog velikog interesa ove godine održana u dva četverodnevna termina.

I ove je godine, kao i prethodnih, Ljetna škola matematike održana u organizaciji Matematičkog društva "Istra" iz Pule i Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" iz Buzeta. Matematička škola tradicionalno se provodi u Područnoj školi u Roču.

U ovogodišnjem izdanju Ljetne škole matematike sudjelovalo je ukupno 55 učenika, od četvrtog do osmog razreda osnovnih škola iz Buzeta, Pazina, Poreča, Svetog Lovreča, Pule, te nekoliko učenika srednjih škola iz Pazina. Osim iz Istarske županije školu je pohađalo i nekoliko učenika iz Rijeke, Sukošana, Svete Nedjelje, Ivanić Grada te Vrapča. Ove godine učenici su bili podijeljeni u dvije grupe, pa tako i dvije ture ljetne škole. Prva grupa učenika od 4. do 6. razreda trajala je od 21. do 24. kolovoza, dok je druga trajala od 25. do 28. kolovoza 2022. godine.

Za polaznike škole organizirane su radionice koje su se odvijale u jutarnjim i popodnevnim satima. Jedanaest predavača iz Istarske i Primorsko-goranske županije održalo je radionice iz područja matematike, fizike i biologije. Uvodna su predavanja održali bivši učenici naše škole Eric Andreas Vivoda, mag. phys. s temom „Crne rupe-misterij Svemira“ i Ivan Čeh, mag. math. s temom „Nemogući zadaci i pobjedničke strategije u igrama“.

Nakon uvodnih predavanja, prvog su dana polaznici imali priliku upoznati se i s Ročom pod vodstvom turističkog vodiča Harija Vidovića. Osim toga, posjetili su i muzej obitelji Krulčić u Roč

Obje su grupe posjetile Fakultet za matematiku u Rijeci gdje su im predavači s fakulteta održali zanimljive radionice na temu „Šifrirani kvizovi“ i „Problemi raspodjele ispita“. Nakon slobodno vremena provedenog na Trsatu uputili su se u posjet Astronomskom centru Rijeka. U nastavku slijede fotografije.

Osim vanjskih predavača, u Školi matematike sudjelovalo je i nekoliko naših učitelja. Predavači radionica bile su Maja Škrlec, Željka Marinković i Leana Gržinić, dok su noćni čuvar Patricia Šverko i Leana Gržinić.

Nadamo se, da ćemo unatoč preprekama u školi koje su bile postavljene kako učenici ne bi cijele noći trčali od sobe do sobe, drugu godinu opet vidjeti poznata lica na Ljetnoj školi matematike u Roču. :)