preskoči na sadržaj
Informacije za UČENIKE

 

Dragi UČENICI,

 

na ovim stranicama možete pronaći informacije koje su namijenjene upravo Vama!

smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley




MEDIJSKA PISMENOST

Tehnološki noviteti postali su značajan dio svakodnevne komunikacije, posebice među djecom i mladima. Međutim, njihovo korištenje donosi i brojne neželjene posljedice te smo svjedoci gotovo svakodnevnog porasta elektroničkog nasilja.

Djeca predpubertetske dobi i adolescenti najrizičnija su skupina zbog svog neiskustva, istraživačke radoznalosti, neformiranog sustava vrijednosti, nekritičnosti procjena i nerazvijene samokontrole. Istraživanje koje je 2013. godine proveo Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba pokazuje da:

  • 93% djece ima Facebook profil
  • 84% djece ima pristup internetu na mobitelu
  • 68% djece ima profil prije 13. godine
  • 69% djece posjećuje Facebook više puta dnevno
  • 47% djece posjećuje Facebook tijekom nastave
  • 47% djece na Facebooku provede od 1 do 2 sata dnevno
  • 78% djece nema pravila u obitelji o korištenju Facebooka

S ciljem upoznavanja djece i roditelja s rizicima upotrebe interneta i raznih elektroničkih medija te načina zaštite u četvrtim razredima matične škole proveden je jednomjesečni zdravstveno-preventivni program „Sigurno kročim kroz svijet medija“ (DPI). Program su provele psihologinja Meri Višić i pedagoginja Zdravka Teklić u razdoblju od 26. siječnja do 19. veljače 2015. godine.

Program je obuhvaćao tri dvosatne radionice za učenike svakog pojedinog odjela četvrtog razreda te tematski roditeljski sastanak.

Realizirane su sljedeće radionice:

  1. RECI NE NASILJU I ZLOSTAVLJANJU – Na ovoj radionici se govorilo o tome što je nasilje, a što zlostavljanje, koji oblici nasilja se javljaju među djecom te tko čini krug zlostavljanja i koja je njihova uloga.
  2. ELEKTRONIČKO NASILJE – Učenici su upoznati s oblicima elektroničkog nasilja tzv. cyberbullyinga te što valja učiniti ako su žrtve.
  3. DAN  SIGURNIJEG INTERNETA – S obzirom da se ove godine 12. veljače obilježavao Dan sigurnijeg interneta, učenici su na završnoj radionici pripremili poruke i savjete kako se zaštititi na internetu. To je prezentirano na  panou u holu škole.  

Roditeljima su bile namijenjene posebne brošure: „Sigurno surfanje“ (Hrabri telefon) i „Vratimo osmijeh u školske klupe – Prevencija vršnjačkog nasilja i psihološka pomoć žrtvama“ (SOS telefon – grad Rijeka). Na roditeljskom sastanku s temom  „Djeca i moderni mediji – Kako zaštititi djecu na internetu?“, roditeljima je prezentiran cjelokupan program. Budući da oni često ne uspiju pratiti što njihova djeca rade i koliko vremena provode na internetu, upućeni su u najčešće rizike te dobili savjete što kao roditelji mogu učiniti da bi njihovo dijete sigurnije koristilo elektroničke medije.

Učenici su na kraju programa pisali o svojim dojmovima i o tome što su naučili tijekom provođenja programa. Izdvajamo neke od njih:

  • Naučili smo da uvijek treba biti oprezan kad je internet prisutan. Preporučujem da svi budu oprezni i da ne daju svoje privatne podatke nepoznatim osobama preko interneta!
  • Naučila sam: vrste nasilja, da se treba obratiti odrasloj osobi kada nas netko zlostavlja ili se nasilno ponaša, ne smijem pokazati strah kada je nasilnik u blizini, kako se ponašati na internetu, što treba napraviti kad si nasilnik, žrtva ili promatrač.
  • Naučila sam da ne smijem prema napadaču pokazati strah.
  • Naučila sam da nije pametno puno biti na internetu i poslije postanemo ovisnik o internetu.

Po završetku provođenja programa učenici su dobili diplome za sudjelovanje u ovom nadasve korisnom zdravstveno-preventivnom programu koji se u našoj školi provodi treću godinu za redom.

 




preskoči na navigaciju