preskoči na sadržaj
Projekt „U šumi kao u učionici“

Naša škola će sljedećih 15 mjeseci biti partneri projekta „U šumi kao u učionici“. Vodeći je partner Modelna šuma Istra, a u projekt su uključeni i Šumarski institut iz Ljubljane, Dječji vrtić „Olga Ban“ te Pučko otvoreno učilište iz Gospića.

 

Projekt je financiran u sklopu programa ERASMUS+ Mala partnerstva u školskoj edukaciji, i to u iznosu od 60 000 eura. Jedan je od samo dva prihvaćena projekta od njih 38, a dobio je gotovo maksimalni broj bodova.

Projektu je za cilj istaknuti važnost šumske pedagogije i edukacije na otvorenom, te naglasiti njihov doprinos cjelovitom razvoju djece. Projektom je planirano to ostvariti kroz senzibiliziranje i educiranje odgojno-obrazovnih djelatnika Istre i Like o šumskoj pedagogiji te njezinim metodama.

„Projektom nastojimo odgajatelje i učitelje razredne nastave s područja Istre i Like praktično osposobiti za rad s djecom po metodologiji i načelima šumske pedagogije. Stvaramo jezgru buduće mreže šumskih pedagoga u Republici Hrvatskoj, ali i osnažujemo međunarodnu suradnju šumskih pedagoga. Opipljiv rezultat projekta biti će edukativni materijal u obliku e-knjige namijenjen edukatorima šumske pedagogije kao sredstvo (alat) za planiranje rada s djecom“, navodi Ana Fornažar voditeljica projekta i predsjednica Modelne šume Istra.

Novosti u našoj školi

Edukacija budućih edukatora šumske pedagogije u Lici

Naše učiteljice sudjelovale su 22. i 23. listopada na trećem sastanku Erazmus + projekta „U šumi kao u učionici“ koji se održavao u Gospiću pod nazivom: „Edukacija budućih edukatora šumske pedagogije u Lici ".

Domaćin susreta bilo je Pučko otvoreno učilište Gospić.  Na sastanku su sudjelovali predstavnici projektnog tima, uključujući Gozdarski inštitut Slovenije, učiteljice iz OŠ "Vazmoslav Gržalja" iz Buzeta, odgajatelje iz DV "Olga Ban" iz Pazina te voditelja projekta Modelna šuma Istra.

Naše učiteljice su prezentirale svoje prve radionice iz šumske pedagogije te sudjelovale u razvoju edukativnih materijala podijeljena u tri ključna modula: Šumarstvo, Metode šumske pedagogije te Pedagogija i cjeloživotno učenje.

Kako bi stekli dodatna znanja iz prakse, organiziran je posjet Edukacijskiom centar Outward Bound Croatia u Velikom Žitniku čiji program, "Škola u prirodi", omogućuje učiteljima i učenicima višednevno održavanje nastave u prirodnom okruženju.

Nadalje, na sastanku posebna pažnja posvećena je mogućnostima primjene šumske pedagogije u radu s djecom s teškoćama u razvoju. Edukacijska rehabilitatorica Ivona Hećimović iz Gospića prezentirala je svoj rad s ovom skupinom djece te način na koji uvodi šumsku pedagogiju u njihove aktivnosti.

Susret je završio posjetom Kući Velebita i Muzeju šumarstva u Krasnom. Uz stručno vodstvo, sudionici su istražili prirodne ljepote Velebita i povijesni razvoj šumarstva u Hrvatskoj. Mandica Dasović iz Hrvatskih šuma predstavila nam je projekt "Škola u šumi, šuma u školi", koji provode Hrvatske šume.

  :: opširnije :: 


objavio: Mateja Činko  datum: 29. 10. 2024. 10:39

Seminar iz šumske pedagogije ERAZMUS+ "U šumi kao u učionici"

Seminar iz šumske pedagogije ERAZMUS+ "U šumi kao u učionici"
Naša škola sudjeluje kao partner u Erazmus + projektu „U šumi kao učionici.“ Projektom nastojimo odgajatelje i učitelje razredne nastave s područja Istre i Like praktično osposobiti za rad s djecom po metodologiji i načelima šumske pedagogije. Stvaramo jezgru buduće mreže šumskih pedagoga u Republici Hrvatskoj, ali i osnažujemo međunarodnu suradnju šumsastanak partnera te  će se u sklopu sastanka održati Seminar iz Šumske pedagkih pedagoga.

U srijedu, 22. svibnja 2024., u Buzetu planiran je drugi sogije na koji su pozvani svi zainteresirani učitelji i odgajatelji istarskih škola i vrtića. Prijaviti se možete na sljedećem linku do 20. svibnja 2024.https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezzSFFSgt74w1rGaLsW0otDW9JE2OI6Y0m7TyJUxYc78jbqA/viewform

Broj je ograničen na 30 sudionika. Radionice na otvorenom u sklopu tog Seminara, održat će se u šumi iznad Buzeta, 10-15 minuta vožnje automobilom od grada. Odjenite se udobno te prikladno i za kišno vrijeme. U slučaju kiše seminar se ne odgađa.

Detaljnije o Seminaru nalazi se u privitku.

/upload/os-vgrzalja-buzet/images/newsimg/2753/File/Seminar%20iz%20%C5%A1umske%20pedagogije_Buzet.pdf

 

  :: opširnije :: 


objavio: Sabina Brojan Marušić  datum: 10. 5. 2024. 21:25

Međunarodni trening iz šumske pedagogije

Naša škola započela je s provođenjem svojeg prvog Erasmus+ projekta. Koordinator, odnosno vodeći partner projekta  „ U šumi kao u učionici“ je Modelna šuma  Istra – pionir šumske pedagogije u Istri.

Uz Modelnu šumu Istra partneri na projektu su Šumarski institut iz Ljubljane, Pučko otvoreno učilište iz Gospića, Dječji vrtić „Olga Ban“ Pazin i Osnovna škola „Vazmoslava Gržalje“ Buzet.

Koordinatorica naše škole u projektu je Rebeka Pilat, a ostale uključene su učiteljice razredne nastave: Sabina Brojan Marušić, Elena Rabak Štroligo, Leana Gržinić i Tea Marmilić.

Jedan od ciljeva projekta je odgajatelje i učitelje s područja Istre i Like osposobiti za rad s djecom po metodologiji i načelima šumske pedagogije te utjecati na podizanje svijesti o važnosti šuma i šumskih ekosustava, briga o okolišu i borba protiv klimatskih promjena.

Boravak djece u šumskom okruženju formira pozitivan odnos prema prirodi, a istodobno se kod djece razvijaju motoričke, emocionalne i kognitivne vještine i sposobnosti, što je posebice važno razvijati u današnje doba sve veće otuđenosti od prirode.

Rezultat projekta bit će izrada e – priručnika koji će edukatori koristiti u svom budućem radu i koji će sadržavati module za edukaciju na temu šumske pedagogije.

Trajanje projekta je 14 mjeseci (od 15.2. 2024. do 14. 4. 2025.).

Naše djelatnice uključene u projekt sudjelovale su 27. i 28. ožujka 2024. na Međunarodnom treningu iz šumske pedagogije i upoznavanju dobrih praksi u Sloveniji.

Prvi sastanak održao se u Ljubljani dijelom na Šumarskom institutu kroz predavanja i radionice na otvorenom, dijelom kroz posjet OŠ Valentina Vodnika i DV Najdihojca, gdje su učitelji i odgojitelji prezentirali svoj rad s djecom i način provođenja inkluzije šumske pedagogije u praksi.

Autor fotografija: Simon Zidar, Gozdarski inštitut Slovenije

U svibnju slijedi Edukacija budućih edukatora šumske pedagogije u Istri, a zatim u Lici u listopadu ove godine. Završna konferencija projekta održat će se u ožujku 2025. godine u Istri.

 

  :: opširnije :: 


objavio: Mateja Činko  datum: 3. 4. 2024. 16:47
 





preskoči na navigaciju