preskoči na sadržaj
Projekt „U šumi kao u učionici“

Naša škola će sljedećih 15 mjeseci biti partneri projekta „U šumi kao u učionici“. Vodeći je partner Modelna šuma Istra, a u projekt su uključeni i Šumarski institut iz Ljubljane, Dječji vrtić „Olga Ban“ te Pučko otvoreno učilište iz Gospića.

 

Projekt je financiran u sklopu programa ERASMUS+ Mala partnerstva u školskoj edukaciji, i to u iznosu od 60 000 eura. Jedan je od samo dva prihvaćena projekta od njih 38, a dobio je gotovo maksimalni broj bodova.

Projektu je za cilj istaknuti važnost šumske pedagogije i edukacije na otvorenom, te naglasiti njihov doprinos cjelovitom razvoju djece. Projektom je planirano to ostvariti kroz senzibiliziranje i educiranje odgojno-obrazovnih djelatnika Istre i Like o šumskoj pedagogiji te njezinim metodama.

„Projektom nastojimo odgajatelje i učitelje razredne nastave s područja Istre i Like praktično osposobiti za rad s djecom po metodologiji i načelima šumske pedagogije. Stvaramo jezgru buduće mreže šumskih pedagoga u Republici Hrvatskoj, ali i osnažujemo međunarodnu suradnju šumskih pedagoga. Opipljiv rezultat projekta biti će edukativni materijal u obliku e-knjige namijenjen edukatorima šumske pedagogije kao sredstvo (alat) za planiranje rada s djecom“, navodi Ana Fornažar voditeljica projekta i predsjednica Modelne šume Istra.

Novosti u našoj školi

Međunarodni trening iz šumske pedagogije

Naša škola započela je s provođenjem svojeg prvog Erasmus+ projekta. Koordinator, odnosno vodeći partner projekta  „ U šumi kao u učionici“ je Modelna šuma  Istra – pionir šumske pedagogije u Istri.

Uz Modelnu šumu Istra partneri na projektu su Šumarski institut iz Ljubljane, Pučko otvoreno učilište iz Gospića, Dječji vrtić „Olga Ban“ Pazin i Osnovna škola „Vazmoslava Gržalje“ Buzet.

Koordinatorica naše škole u projektu je Rebeka Pilat, a ostale uključene su učiteljice razredne nastave: Sabina Brojan Marušić, Elena Rabak Štroligo, Leana Gržinić i Tea Marmilić.

Jedan od ciljeva projekta je odgajatelje i učitelje s područja Istre i Like osposobiti za rad s djecom po metodologiji i načelima šumske pedagogije te utjecati na podizanje svijesti o važnosti šuma i šumskih ekosustava, briga o okolišu i borba protiv klimatskih promjena.

Boravak djece u šumskom okruženju formira pozitivan odnos prema prirodi, a istodobno se kod djece razvijaju motoričke, emocionalne i kognitivne vještine i sposobnosti, što je posebice važno razvijati u današnje doba sve veće otuđenosti od prirode.

Rezultat projekta bit će izrada e – priručnika koji će edukatori koristiti u svom budućem radu i koji će sadržavati module za edukaciju na temu šumske pedagogije.

Trajanje projekta je 14 mjeseci (od 15.2. 2024. do 14. 4. 2025.).

Naše djelatnice uključene u projekt sudjelovale su 27. i 28. ožujka 2024. na Međunarodnom treningu iz šumske pedagogije i upoznavanju dobrih praksi u Sloveniji.

Prvi sastanak održao se u Ljubljani dijelom na Šumarskom institutu kroz predavanja i radionice na otvorenom, dijelom kroz posjet OŠ Valentina Vodnika i DV Najdihojca, gdje su učitelji i odgojitelji prezentirali svoj rad s djecom i način provođenja inkluzije šumske pedagogije u praksi.

Autor fotografija: Simon Zidar, Gozdarski inštitut Slovenije

U svibnju slijedi Edukacija budućih edukatora šumske pedagogije u Istri, a zatim u Lici u listopadu ove godine. Završna konferencija projekta održat će se u ožujku 2025. godine u Istri.

 

  :: opširnije :: 


objavio: Mateja Činko  datum: 3. 4. 2024. 16:47
 





preskoči na navigaciju