Nagradni izlet za najuspješnije učenike i mentore

U ponedjeljak, 22. travnja 2024. godine učenici i učitelji/nastavnici osnovne i srednje škole krenuli su u večernjim satima put Strasbourga i Münchena.

U Strasbourg u Francuskoj stigli su u jutarnjim satima. Prošetali su jednim od najljepših gradova na kontinentu, jedinstvenom spoju francuske i njemačke kulture. Strasbourg je živahan grad u kojem jednu petinu čine studenti. Divili su se baroknoj palači Rohan, nekadašnjoj biskupskoj palači, a danas sjedištu tri muzeja, zatim gotičkoj Katedrali Notre Dame de Strasbourg, najstarijoj i do 19. stoljeća najvišoj građevini kršćanskog svijeta u kojoj se nalazi i astronomski sat iz 16. stoljeća. Na istom trgu vidjeli su slavnu kuću Kammerzell iz 15. stoljeća sagrađena u stilu njemačke renesanse, a nakon Gutenbergovog trga zašli su u najpoznatiji dio, četvrt Le Petite France (Mala Francuska), četvrt koju su u prošlosti nastanjivali mlinari, ribari i kožari. Četvrt koju simboliziraju brojne drvene kuće i prekriveni mostovi – Ponts Couverts.

U poslijepodnevnim satima uputili su se tramvajem prema Europskoj četvrti gdje su sa zastupnikom Valterom Flegom imali dogovoren posjet Europskom parlamentu. U parlamentu su ih dočekali i vodili Leo i Branka, glavne snage zastupnika Flega. Prisustvovali su i raspravi u plenarnoj dvorani. Nakon detaljno upoznatog parlamenta prošetali su do Vijeća Europe i Suda za ljudska prava koji pomalo podsjeća na svemirski brod.

U večernjim satima krenuli su prema Münchenu gdje su noćili. Sljedećeg jutra obišli su središte Münchena, glavnog grada savezne pokrajine Bavarske, prema broju stanovnika treći po veličini grad u Njemačkoj te jedno od najvažnijih gospodarskih, prometnih i kulturnih središta države. Prošetali su najljepšim vrtom Hofgartenom iz 17. stoljeća. Izgrađen je za vrijeme vladavine Maximiliana I., a oblikovan je po uzoru na talijanske renesansne vrtove. U sredini vrta nalazi se Dijanin hram, paviljon na čijem se vrhu nalazi lik Tellus Bavarica, koji simbolizira blaga Bavarske – žito, divljač, vodu i sol. Fotografirali su se ispred Staatskanzlei, odnosno sjedišta Ureda Bavarske vlade. Na glavnom trgu Marienplatzu impozantna je Nova gradska vijećnica dok se u Staroj gradskoj vijećnici danas nalazi Muzej igračaka.

Umorni, ali i zadovoljni putovanjem vratili su se u naš Buzet u kasnim večernjim satima.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 25. 4. 2024.