Najava za prezentaciju knjige „Škole ud enbot“

Knjiga Škole ud enbot nastala je u sklopu školskoga projekta 2020./21. godine, a namijenjena je svima koji su željni novih znanja o prošlosti hrvatskog osnovnog školstva na Buzeštini u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata.

U knjizi se nalaze brojne fotografije, dijelovi dokumentacije, isječci iz novinskih članaka, statistički podaci iz Spomenica škola kao dokumentacijska građa važna za izučavanje ovoga dijela naše prošlosti.

Posebna pažnja posvećena je svakoj maloj školi na našem području, sjećanjima bivših učenika i djelatnika ovih škola kako bi kroz njihove osobne priče uvidjeli kontinuitet i promjene, ritam razvoja hrvatskog osnovnog školstva. Obuhvaća razumijevanje obilježja nekog razdoblja te procjenjivanje u kojoj su mjeri određene pojave značile promjenu za tadašnje ljude. U osobnim pričama dolazi do izražaja povijesna perspektiva, identificiraju se vrijednosti, vjerovanja i prakse pojedinaca i zajednica u različitim razdobljima. Također se prožima utjecaj sadašnjosti na tumačenje događaja u prošlosti te kakvu su važnost određena pojava ili proces imali za ljude u prošlosti, a kakvu za nas danas.

Knjiga je posvećena svim bivšim, ali i sadašnjim učenicima i djelatnicima te onima koji će to tek postati, kako bi se upoznali s jednim malim dijelom zavičajne prošlosti.

Urednici knjige su učitelji Povijesti u osnovnoj školi u Buzetu te će je oni i prezentirati javnosti u ponedjeljak, 29. travnja 2024. godine u 18 sati u holu škole.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 26. 4. 2024.