DOGAĐANJA

Svjetski dan debljine

Debljina je jedna od najvećih javnozdravstvenih briga 21. stoljeća. Prema posljednjim rezultatima Europske zdravstvene ankete (EHIS), u Hrvatskoj svaka druga odrasla osoba ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Uzroci debljine su različiti i mnogo kompleksniji od loših prehrambenih navika i neredovite tjelesne aktivnosti.

Nacionalni program „Živjeti zdravo“ usmjeren poboljšanju zdravlja cijele populacije koji djelovanjem u lokalnoj zajednici nastoji informirati, educirati i senzibilizirati građane svih dobnih skupina o pozitivnim aspektima zdravih stilova života.
Svaki treći osmogodišnjak u Hrvatskoj ima problema s prekomjernom tjelesnom masom.
Djeca s prekomjernom tjelesnom masom često ne mogu pratiti ostalu djecu u sportskim i drugim fizičkim aktivnostima. To može rezultirati opadanjem samopouzdanja, negativnom slikom o vlastitom tijelu te dovesti do razvijanja anksioznih poremećaja i depresije.

Zdrave navike se stvaraju kod kuće. Ako su svi ukućani uključeni, to je najbolji način za borbu i prevenciju protiv gojaznosti kod djece. Biranje zdravijih obroka i povećana fizička aktivnost će donijeti dobro svima.
Posvetiti pažnju i onim malim, običnim stvarima u njihovom životu –razgovarajući o tome kako im je prošao dan,  igrajući se s njima, čitajući, kuhajući – to će im predstavljati potporu i izvor samopouzdanja te im olakšati da naprave neke pozitivne promjene.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 18. 3. 2024.