Novosti iz stručnog kuta

POVODOM MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI (15.11. - 15.12.)

Prvo desetljeće provođenja zdravstveno-preventivnog programa "Jabuka" u našoj školi

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, još je jedna generacija trećaša uspješno završila  zdravstveno-preventivni  program „Jabuka“. S ponosom možemo reći da je ovo deseta generacija  koja je prošla ovaj program, zajedno sa svojim roditeljima.

Prošloga četvrtka, 10. studenoga 2022., škola je nakon dužeg vremena bila ispunjena djecom i roditeljima. Bilo je to popodne puno smijeha, plesa, pjesme i druženja. Uz takvo okupljanje, naravno, idu i zdravi zalogaji s pečatom jabuke, a i toga je bilo u izobilju. Učenicima je to na neki način bila prva priredba od početka njihovog školovanja pa je time uzbuđenje bilo još i veće.

Ove godine je novost što su s vršnjacima iz 3.a i 3.b razreda u program bili uključeni i učenici iz PŠ Roč (zajedno 3. i 4. razred) te sudjelovali u svim aktivnostima programa.

Što možemo reći o samom programu? S obzirom na desetogodišnju praksu već je svima poznato da ovaj program obuhvaća tri radionice s učenicima u trajanju od po dva školska sata te na kraju sadnju stabla jabuke u školskom dvorištu. Zdravstveno-preventivni program „Jabuka“ ili „Kako pomoći djeci da odaberu zdrava ponašanja“ osmislila je grupa istarskih psihologa (Klara Galant Ardalić, Alenka Krivičić i Toni Erdfeld) te se od tada primjenjuje u školama s ciljem prevencije ovisnosti. U našoj školi ga od samog početka provode psihologinja Meri Višić i pedagoginja Zdravka Teklić.

Neki se možda pitaju zašto baš naziv „Jabuka“? Djeca to vrlo brzo shvate jer jabuka uistinu s pravom nosi titulu kraljice voća, a zbog svojih svojstava često se poistovjećuje sa zdravljem. Zato i vrijedi ona poslovica: Jedna jabuka na dan tjera liječnika iz kuće van.

Na radionicama djeca uče što sve zdravo možemo raditi umjesto štetnih navika, razvijaju vještine asertivnosti odnosno kako se zauzeti za sebe, a da pritom ne povrijede/uvrijede onog drugog te bolje upoznaju sebe izrađujući svoj štit. Taj štit je vrlo važan jer dok ga izrađuju, učenici osvijeste svoje jake strane ili osobine, razmišljaju o tome u čemu su dobri i uspješni, što vole, a što ne te tko je ta osoba koja im daje snagu i koja im pomaže kada im je teško. Sve to zajedno uvelike utječe na samopouzdanje i samopoštovanje svake osobe i to je ono što djeca te dobi trebaju osvijestiti i ponijeti sa sobom  u život.

Sadnjom stabala jabuke djeca daju svoj doprinos očuvanju prirode i razvijanju svijesti o ekologiji i zdravoj prehrani. Plodovi jabuka ubrani na voćkama posađenim vlastitom rukom  imaju neprocjenjivu vrijednost. Osim jabučnjaka u dvorištu škole u Buzetu, od ove godine djeca iz Roča uključena u program, započela su s “uzgojem” svog jabučnjaka u Roču. Koristimo priliku da se zahvalimo Lovačkom društvu Roč i gospodinu Aldu - Aldinu Rabaku ne nesebičnoj pomoći i angažmanu oko sadnje prve sadnice učeničke jabuke u Roču.

Hvala svima koji su pripomogli da se i ovogodišnji program uspješno realizira, a prije svega hvala djeci i njihovim roditeljima.

objavio: Zdravka Teklić   datum: 15. 11. 2022.