NAŠI OSMAŠI

Obilježavamo 10. listopada

SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

MIRO RUŠNJAK

Miro Rušnjak, učitelj kojega mnoge generacije pamte po dobroti i požrtvovnosti.

Knjiga izrađena u sklopu projekta "Škole od enbot", a izradila ju je učiteljica Snježana Lovrinić.

Knjigu možete prolistati tako da kliknete na sličicu ispod.

Terenska nastava „Dan anifašizma“

U kišno jutro 14. listopada 2016. godine učenici osmih razreda matične i područnih škola sa učiteljima Enđi Beučić, Kristinom Pavletić Prodan, Natašom Vivoda i Nedžadom Isakagićem te članovima Udruge antifašista Grada Buzeta Rikardom Perčićem i Stojanom Jermanišem krenuli su putevima Rommelove ofenzive iz Drugog svjetskog rata.

Prvo su posjetili spomenik palim borcima u Jelovicama, a potom ih je u Malim Munama dočekala delegacija Udruge antifašista Matulji sa predsjednikom Brankom Afrićem. Okupili su se pored spomenika žrtvama fašističkog terora. Praćeni kišom krenuli su prema staroj školi u Žejanama gdje ih je dočekala ukusna marenda. Nakon marende učenicima su se opet obratili domaćini sa osnovnim podacima o djelovanju partizana na njihovom području. Put ih je dalje odveo do mjesta Lipa gdje su fašisti i nacisti 30. travnja 1944. godine dali 269 osoba žive zapaliti. Najmlađa žrtva bila je djevojčica stara tek 6 mjeseci. Spasili su se samo oni Lipljani koji toga dana nisu bili u selu. Iznenadili su se multimedijalnom uređenošću memorijalnog centra „Lipa pamti“; bijelom sobom koja slavi mir i život i crnim sobama koje simboliziraju rat i stradanja. Posjetili su i kuću na kraju sela br. 21 gdje su svi stanovnici zapaljeni i tu su položili vijenac i odali počast minutom šutnje. Mirno i dostojanstveno krenuli su prema Opatiji. Tamo ih je dočekala tajnica Grada Opatije koja je upoznala učenike sa gradom (tržnicom, parkovima, hotelima, zdravstvenim turizmom, austro - ugarskim vilama…) i na veliko iznenađenje, svih u autobusu počastila čokolatinima. U Ičićima, u Spomen parku Jama Ičići, nekoliko je riječi o poginulima jedva desetak dana prije kraja rata, govorio predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Opatije. Zadnja postaja bila je gostionica „Stara pošta“ u Matuljima gdje su imali ručak.

Oko 17,00 sati, zadovoljni, ali i dirnuti strahotama Drugog svjetskog rata o kojima su prvi put čuli, vratili su se u Buzet.

Tekst napisala: Kristina Pavletić Prodan, prof. povijesti i hrvatskog jezika i književnosti

objavio: Željka Marinković   datum: 19. 10. 2016.

« Svibanj 2024 »

ZA RODITELJE

Planirani termini za informacije s roditeljima

VOZNI RED AUTOBUSA 2022/23

školska godina 2023./2024.

KLIKNI NA SLIKU

Popisi udžbenika 2020./2021.

POPISI UDŽBENIKA I DODATNOG MATERIJALA ZA ŠKOLSKU GODINU 2023./2024.

RASPORED ZVONA - BUZET

Ispis statistike od 8. 9. 2014.