NAŠI OSMAŠI

Obilježavamo 10. listopada

SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

MIRO RUŠNJAK

Miro Rušnjak, učitelj kojega mnoge generacije pamte po dobroti i požrtvovnosti.

Knjiga izrađena u sklopu projekta "Škole od enbot", a izradila ju je učiteljica Snježana Lovrinić.

Knjigu možete prolistati tako da kliknete na sličicu ispod.

Posjet Svjetskom kadetskom juniorskom prvenstvu u mačevanju

U petak, 12. travnja 2013.g., skupina učenika iz matične škole u Buzetu i područne škole Roč (učenici od 4. do 8. razreda) posjetili su Poreč kako bi prisustvovali Svjetskom kadetskom juniorskom prvenstvu u mačevanju koje se od 6. do 15. travnja održavalo u Poreču.

Organizator prvenstva je Hrvatski mačevalački savez koji je u suradnji s Turističkom agencijom F.A.Tours iz Poreča osigurao učenicima besplatan prijevoz do Poreča, posjet muzeju mačevanja i "Kući slavnih" u sklopu dvorane "Žatika" te ulaz na finalne borbe.

Učenici su po prvi puta imali mogućnost čuti nešto više o ovom posebnom sportu i upoznati se s pravilima borbe. Uz stručno vodstvo kroz muzej doznali su puno zanimljviih podataka, kao npr. da su se u Hrvatskoj sve do 1913. godine održavali dvoboji u mačevanju.

Danas mačevanje u Hrvatskoj postoji samo kao sport. Inače, mačevanje je jedan od najstarijih sportova na Olimpijskim igrama.  U suvremenom sportskom mačevanju postoji podjela na individualne i ekipne nastupe, i to u tri discipline: mač, sablja i floret. Iako je u povijesti mačevanje prvenstveno bilo rezervirano za muškarce, danas je to i muški i ženski sport.

Tijekom posjeta učenici naše škole gledali su polufinalne i finalne borbe u mačevanju za muškarce te u sablji za žene. Iako su u finalu navijali za Talijana, juniroski prvak je postao Amerikanac, dok je u sablji najbolja bila natjecateljica iz Ukrajine koja je u tijesnoj borbi (15:14) na kraju bila bolja od Amerikanke. Inače, u mačevanju je važno prvi osvojiti 15 bodova. Igra se po načelu  izgubiš - ispadaš i pobijdiš - ideš dalje. Sablja je najbrže oružje i tu se ne mjeri vrijeme, dok u ostalim disciplinama se borbe održavaju 3 puta po 3 minute (s minutom pauze između). Ove godine se slavi 100 godina Međunarodne mačevalačke organizacije (FIE100). Ova organizacija je osnovana daleke 1913. godine u Parizu (Francuska) pa možda je i zato službeni jezik mačevanja upravo francuski.

U Hrvatskoj, nažalost, mačevanje nije osobito popularno. U Istri je aktivan jedino klub "Špada" u Poreču, dok u ostatku Hrvatske djeluju još klubovi u Zagrebu, Splitu, Karlovcu i Osijeku.

objavio: Zdravka Teklić   datum: 16. 4. 2013.

« Svibanj 2024 »

ZA RODITELJE

Planirani termini za informacije s roditeljima

VOZNI RED AUTOBUSA 2022/23

školska godina 2023./2024.

KLIKNI NA SLIKU

Popisi udžbenika 2020./2021.

POPISI UDŽBENIKA I DODATNOG MATERIJALA ZA ŠKOLSKU GODINU 2023./2024.

RASPORED ZVONA - BUZET

Ispis statistike od 8. 9. 2014.